15 Ekim 2014 Çarşamba

# 2. gebelik günlüğüm # 2. gebelik g��nl������m

2. Gebelik Günlüğüm 25. Hafta

Bu hafta kocaman göbeğimle bir merhaba diyeyim.


Sadece göbekten şişmeye devam ediyorum şimdilik. Almış olduğum toplam kilo hala 4 gözüküyor bu iyi haber ama bu göbeğin daha ne kadar uzayacağını merak ediyorum. İlk gebeliğimde de, diğer gebelere göre iri bir karnım vardı ama bu kadar öne doğru değildi.

Yatmak kalkmak uyumak günden güne zorlaşıyor. Fakat artık bu rahatsızlıkların bir sebebi de tekmeler. Karnımı yamultan tekmeler atıyor Novacım. Bazen öyle geriniyor ki, özellikle mesaneme doğru gerindiğinde kasıklarımı acıtıyor. Bir de bu hafta, yoğun olarak hissettiğim bir korku su yüzüne çıktı. Helo karnımdayken dikey durduğundan genelde hep tekmeler kasıklarımda ve mesaneme doğru olurdu. Nova da, bazen mesaneme yoğun tekmeler savuruyor ve bu his hemen ablasının doğum öncesini hatırlatıyor bana. Aynen böyle yoğun mesane tekmeleri ardından suyunu patlatmıştı, şimdi bu tekmeleri her hissettiğimde suyum patlayacak diye aklım gidiyor. Daha çok erken, uslu dur olur mu Nova'cım.

Baby center mailleri gibi, Hollanda'da, de Kraamvogel isimli bir hizmetten (bunu da ayrıca yazmam lazım) haftalık gelişim mailleri alıyorum. Bu haftanın yazısında nesting urge denilen bir psikolojik döneme girmiş olabileceğimiz yazıyordu. Anlamı hayvanların yeni doğacak olan bebekleri için yuva hazırlama güdüsüymüş. İnsan gebeler de, daha vakit olmasına rağmen bu haftalarda bu hazırlıklara yoğunlaşır, bebek eşyaları, odası gibi hazırlıklar için yoğun bir heveste bulunurmuş. Aynen ben de böyle hissediyorum ve geçen hafta bu anlamda bir çok iş yaptım. 

Önceki hafta yazısında belirttiğim ön yıkama denemesinden sonra kalan tüm kıyafetleri de yıkadım, hepsinin lekeleri çıktı katlayıp kaldırdım. Tekrar yıkayacağım ama elimde kullanılacak olanları ve satın almış olduklarımı bir liste yaptım. 


Sonraaa haftasonu da ikeaya gittik. Alt açma üniteli bir dolap aldık, ayrıca bir gardrop daha alacağız (o gün arabaya sığdıramadık). Üstelik eşim de bu nesting urge psikolojisine girdi o da her akşam internetten araştırıyor :)

Bir de battaniye başladım, önce tığla denedim çok kalın oldu şimdi şişe döndüm ama güzel olacak gibi görünüyor bakalım?


Helocum kardeşinin varlığını oldukça kabullenmiş görünüyor. Bir de bana karşı aşırı nazik davranıyor. Bir video seyretmiştik birlikte; anne karnında bebeği çizgi film şeklinde göstermişler, anne yemek yedikçe karnındaki bebek zıplaya zıplaya yağmur gibi yağan yiyecekleri yiyordu. Çok sevimliydi. Helo da yediği her şeyi kardeşi de yesin diye benimle paylaşıyor, yatmadan önce onu gıdıkladığımda şimdi de kardeşimi gıdıkla diyor, ne yapıyor gülüyor mu diye soruyor.  Gün içinde uyudu mu uyandı mı acıktı mı ... bir sürü şey soruyor ve sıkı sıkı sarılma fasıllarımızda anne ezildik ezildik diye beni uyarıyor :)

Çok şükür...


7 yorum:

 1. :) Ne tatlı olmuş..Kardeşine şimdiden alışması, onu düşünmesi çok hoş. İnşallah hep öyle devam eder, çok sevindim.
  Size de çok yakışmış hamilelik :) Mutlu günler olsun...

  YanıtlayınSil
 2. İkinci hamileliğimde benim de karnım çok erken büyümeye başlamıştı. Hatta annemin rahim ameliyatı için hastaneye gittiğimizde gelen bana yöneliyordu doğum yapacağım diye, daha beşinci aydaydım:-)

  YanıtlayınSil
 3. Sağlıkla huzurla doğsun bebiş...

  YanıtlayınSil
 4. hamilelik çok yakışmış sana. anlattıklarını okuyunca Ela'nın kardeşi olmasını istedim :) Helocuğumu öperimmmm :* maşallah

  YanıtlayınSil
 5. Sanırım ikinci gebeliklere özgü bişey bu sivri göbek. Çünkü ben ilk kızımda ne kadar yayvansam, ikincikızımda tam tersi bir o kadar sivriydim.

  Benim ilk kızımda da, ikinci kızımda da kullanmadan küçülen birkaç kıyafetimiz oldu. Kimisi hediye, kimisi de kullanışlı olmaması sebebiyle. Askılı hiç bişey kullanamadık biz hep düşüyor askıları.

  Battaniye çok güzelmiş. Hem deseni hem rengi.

  YanıtlayınSil
 6. O battaniyeye yumulasım geldi :) Eline sağlık! Benim hiç karnım çıkmamıştı ya, kahvaltıyı fazla kaçırmışım gibi doğurdum, o nedenle bence çok şeker gözüküyorsun. Bu arada negatife odaklanma, hiç de suyu patlatmayacak, sağ salim zamanında kolayca doğacak inşallah!

  YanıtlayınSil
 7. Canım benim yaa maşallah göbüşünle çoook tatlısın, hem sadece göbüşten kiloları almış olmak da şahane. Senin o pamuk kızın da nasıl nazik tatlı, öperim onu yanaklarından. Böyle yazdıklarını okuduğumda iyi geliyor bana. Annelik üzerine yazdıklarını dikkatle okuyorum böyle odaklanarak ama tabi bir süre sonra aklımdan gidiveriyor olsun yine de kulak dolgunluğum oluyor en azından, tecrübelerinden faydalanmak iyi geliyor kendi açımdan henüz ortada bir fasulyecik olmasa dahi:)
  Bu yaşadığın dönemleri mail atmak da harika bir hareket, epey düşüncelilermiş. Burada doğuracak olan kadın bana kalırsa çok yalnız bırakılıyor birilerinden öğrensin netten baksın kitaptan anlasın diye, doktorlara sadece kontrole gidildiğinde yardımcı olunuyor, sonrası için destek verildiğini ben hiç duymadım. Ayy burada dediysem türkiye'yi kastediyorum canım Cezayir değil..
  Herşeyin yolun gitmesine mutlu oluyorum, güzel dileklerim dualarım seninle canım. Sende güzel gideceğine inan. Öpüyorum kocaman:)

  YanıtlayınSil