25 Ağustos 2014 Pazartesi

Oto Koltuğunu Ana Kucağı Olarak Kullanırken Dikkat Etmeli

Hafta sonu henüz 2,5 aylık bir bebek sevdim. Kucağa alışmaması için çoğunlukla oto koltuğunda bırakıyorlardı. Çocuk mızırdanmaya başladığı halde bile pek kucağa almak istemediler. Ben de uzun süre oto koltuğunda yatırmanın bebeğin fizyolojisi için çok sağlıklı olmadığını söyledim. Bu koltuğun aynı zamanda ana kucağı olduğunu ve sakıncası olmadığını söylediler.

Yurt dışında her bebeğin/çocuğun oto koltuğu olması gerektiğini, hastaneden çıkarken bile oto koltuksuz çıkamadığını biliyoruz. Ülkemizde bu kadar yaygın kullanılmıyor ama artık günden güne anneler bilinçleniyor. Bir de satın alınırken, evde de ana kucağı olarak kullanırım fikri ağır basıyor. Ama aslında ana kucağı ile oto koltuğu aynı şeyler değil.

Yukarıdaki resimdeki gibi, bebeğe fazla esneklik tanımayan (araçta güvenli olması için) modeller ana kucağı değil oto koltuğudur. Fakat aynen böyle yapıda olup da ana kucağı diye satılan modeller (bunların araca sabitleme kısımları yok) görmüştüm. Bir de oto koltuğunu satarken ana kucağı+oto koltuğu adıyla satanlar var. İki amaçlı kullanılabilir diye.

Bu şekilde satılıyor olmaları insanları yanlış yönlendirebilir. Bebeğin hareket edemediği, hep belli pozisyonda yatması gereken bu koltuklarda uzun süre bebeği bırakmayınız. Ne kadar bırakabileceğimiz kullanma talimatlarında mutlaka yazar. Benim kızımda kullandığım modelde bu süre 1 saatti, internette 2 ve 3 saat yazanlar gördüm.

Yenidoğan bir bebek 2-3 saatte bir zaten kucağa gelmek zorunda kalacaktır, ya emmek için ya bez değiştirmek için. Fakat ara verilmiş olsa dahi tüm gün bu tip koltuklarda uyuması bana pek sağlıklı görünmüyor. Zira anne karnında bebeğin nasıl hareketli olduğunu hatırlayın. Sık sık tekme atıyor, geriniyor, esniyor. Oysa bu koltuklarda bunu yapamıyor. Zaten eminim bebeğin kendisi mutlaka orada yatmaktan memnun değilse bunu ifade ediyordur.

Yukarıdaki görseldeki oyuncaklı modeller de asıl ana kucağı denilen eşyalar. Bunlarda bebeğin kol ve bacak esnekliği daha fazla. İlla bir ana kucağı kullanılacaksa evde kullanım için bunlar daha uygun.

Oto koltuğunu kullanmanın gerekliliği kadar, doğru kullanmak da önemli. Bizim koltuk 1 saat limit verdiğinden, bundan uzun süren yolculuklarda yolda durup kucağa alıp masaj yapıyorduk. Lütfen oto koltuklarının talimatlarını dikkatlice okuyun ve bebeğinizin işaretlerini ciddiye alın.
4 yorum:

 1. Çünkü bizim milletimizde gerizekalılık diz boyu.
  O kadar da açık söylüyorum.
  Çocuğun sırtı ağrımasın diye o çukur kısma battaniye dolduruyorlar; ama o çocuğun onda saatlerce hareketsiz kalmasında bir beis görmüyorlar.
  Bir de onun içinde kemer takmadan taşıyanlar var. Ya da oto koltuğuna koyup kemerle arabaya sabitlemeyenler. Akıllarınca çocuklarını koruduklarını sanarken ne kadar tehlikeli işler yaptıklarının farkında değiller.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet malesef bahsettiğim bebek de arabada oto koltuğu içinde ama anne kucağındaydı :(

   Sil
 2. Çok güzel bir yazı olmuş, teşekkürler. Henüz anne olmayan biri olarak yeni ve faydalı bir bilgi edindim.

  YanıtlaSil
 3. Kesinlikle haklısınız evet bebek küçükken bir yere giderken onlarla taşımak mantıklı ama uzun süre onda yatırmak ne derece doğru düşünmek lazım.... büyüklerin deyimiyle yeni doğan bebek su gibi boşu boşuna duruş bozukluğu yüzünden ağrımasın bebişlerin sırtı....

  YanıtlaSil