14 Nisan 2016 Perşembe

# Nova'ya mektuplar

Nova'ya Mektuplar: 15. Ay


Yakışıklı oğlum;

Bu ay öyle eğlenceli geçti ki nasıl geçti anlamadım. Bunda havaların ısınmaya başlamasının da etkisi var. Açık havayı ve dışarıda olmayı sen de çok seviyorsun ve tabi ki biz de her fırsatta dışarıdaydık.

İki hafta önce ablanın okulunun başlamasının ardından, hayatın biraz daha düzene girdi. Önceden yarımyamalak  uykular ve öğünler şeklinde günü nasıl kurtarırsak öyle geçiyordu. Şimdi ablanı daha geç okuldan almaya gittiğimiz için öğle uykuların daha uzun ve düzenli olmaya başladı. Artık sayısı bire düştü, öğünlerinin saatleri düzene girdi ve akşam yatış saatin de erkene kaydı. Ortalama saat 7.30 da uyumuş oluyorsun. Gece uyanmalarının sıklığı şikayetin olup olmamasına göre değişse de, artık uykunun tadını almaya başladığını farkediyorum. Öyle keyifli öyle yayılarak uyuyorsun ki. Aa sanırım hiç yazmadım onu da not edeyim, tabi ki aylardır uyuma şeklin yüzüstü. Belki 5-6 aylıktan itibaren böyle. Kendin dönüyorsun ve öyle tercih ediyorsun.

Bu ay bir türlü çıkmak bilmeyen alt azılarından birini tamamen çıkardın, ikincisinde tık yok daha. Üstte çıkmış olan iki azıyı epey büyüttün. Sanırım ablana göre daha ağır ve sancılı oluyor diş çıkarmaların, gecen gündüzün hep etkileniyor.

Fotoğraf okul bahçesinden bugün çektim. Hergün gittiğimizde, bahçede bir süre oynuyorsunuz hep beraber. Bayılıyorsun okula gitmeye. Hatta sabahları ablan ile baban giderlerken çok ağladığın için artık çoğunlukla hep beraber gidiyoruz. 

Yürüme ve koşma becerileri tamam, koltuklara sandalyelere tırmanma da ok. Tek korktuğum merdivenler kalmıştı. Çıkıyordun ama inemiyordun, son iki üç gündür onu da beceriyorsun. Artık daha rahatım bu yüzden. Tabi yine hep gözetliyorum o ayrı.

Vee yaşasın artık dilin çözülmeye başladı. Söylediklerin her geçen gün artıyor. Bazı minik cümlelerin de var baba mama (baba yemek yiyor manasında) gibi. Şuan anne, baba, mama, meme, al, ver, gel, abba (gibi bişey), daanta (çanta), haau haau(havhav), gaaa gaaa (gakgak), bırrrm (araba), dag (hollandaca iyi günler) söylüyorsun. Onun dışında herşeyi işaret diliyle anlatabiliyorsun.

Hayvanlardan en çok kurbağa ve kediyi seviyorsun. Bu ay bol bol küçük kurbağa şarkısını dinledik ve söyledik. Kedileri öyle çok seviyorsun ki, kitapta veya gerçeğini görünce yumuşak bir tonla aaaa deyip sevgini göstermek için bana sarılıyorsun. Öyle tatlısın ki. İşte bu videoda da kedi sevgin görülüyor http://youtu.be/0mukWO6ux8E

Bu ay ayrıca ablanla birlikte gecikmeli olsa da doğum gününü kutladık. Sen de çok eğlendin, bol bol oynadın. Artık bilinçli şekilde park sezonunu açtık, benim boyumdan yüksek kaydıraklardan bile kayıyorsun.

Çok sevgi dolu, neşeli, akıllı uslu bir çocuksun ama biraz daha hayır'larımı dinleyip herşeyi çöp kutusuna atmazsan çok memnun olacağım ☺️

Canım, kanım, balım oğlum❤️


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder