4 Kasım 2011 Cuma

# GeBelik Günlüğüm

16. ve 17. Haftalar Cinsiyet Öğrenme Çabaları

Hala gerçek zamana yetişemedim, o yüzden aralıksız yayınlıyorum taslakları. Yaklaşan bayramınızı en içten dileklerimle kutluyorum. Mutlu bayramlar...

Yazım tarihi: 25 Ekim

10-16 Ekim ve 17-23 Ekim tarihlerini içine alan 16. ve 17 haftaları da bitirdik çok şükür. Son iki seferdir hep iki haftalık yazmak zorunda kaldım zira bu haftalarda da Türkiye'de idim ve yoğun günlerim devam etmişti. 20 Ekim günü ise tekrar Slovakya'ya döndüm.

16. haftada arkadaşımın doktora tezi savunması vardı ve bir de üçlü test yaptırmak için doktordan aldığım randevu. Perşembe günü işten erken çıkıp annemle ablamın doktoruna gittik. Bu doktor hamile kalmadan önce kontrollerimi yaptırdığım ve güvendiğim bir doktordu. Ultrasonda Helo'ya baktı ve uzun uzun inceledi. En son 21 Eylülde gördüğüm için çok özlemişim doğrusu. Bir ara cinsiyetine dair erkeğe benzer işaret gördüğünü ama emin olamadığını söyledi, bir an gördüğü için. Sonrasında da bacak bacak üstüne atarak bir eli başına doğru keyif yapan pozlar verdi. Bir daha da göstermedi yaramaz bıdık.

Bu kontrolde üçlü test isteğimi belirttim ama doktor üçlü yerine 4 lü test yapalım daha garanti dedi. Sonrasında acaba neden öyle dedi, yoksa daha pahalı mı diye düşündüm. Bundan başka kullandığım hapları da görmek istedi. Test için ise günü tam anlamıyla dolsun diye cumartesi gününe randevu verdi. Buradaki doktor 16. haftayı sürdüğüm tarihi üçlü test için önermesine rağmen, oradakiler 16. haftanın bitmesini bekliyorlar sanırım. Gerçi sonrasında bunun bebeğin gelişim yaşı ile ilgili olduğunu anladım. Mesela cumartesi günü kontrolde 15+6 günlük iken, bebeğin ölçümlerinden çıkan yaşı 16+4 ve 16+2 gibi değerlerdi (malesef tam neyi ölçtüklerini anlamadım, biri kafa çapı diğeri de vücut çapı gibi bişey olmalı, bunların ebatlarından karşılık düşen tarihi yazıyorlar). Yani Helomuz normal yaşından önde gidiyor, Slovakyadaki doktorumuz da bunu bildiği için o tarihi vermiş olmalı.

Neyse cumartesi günü de tekrar doktora gittik, doktor doğumda olduğu için bir süre bekledik. Sonrasında hızlıca muayne etti, cinsiyetini öğrenmek istiyordum ama bu sefer de eliyle kapadı Helocuk ve doktor da fazla uğraşamadı aciliyetten. Kullandığım multivitamin haplarını onayladı, yanında ayrıca kapsül halinde bulunan DHA ları artık içmeme gerek olmadığını söyledi. Ama ekstra bir demir hapı verdi. Sonrasında da üçlü test için kan vermek için laboratuvara gittim. Sanırım doktor yine telaştan dörtlü test yaptırırız sözünü unuttu ve ben de sesimi çıkarmadım :) Sonuçlar bir sonraki cumartesi günü ben döndükten sonra alabileceğimizi söylediler.

Bu haftanın en güzel günlerinden biri pazar günkü akraba günümüzdü. Normal tarihi gelmemiş olmasına rağmen ben gitmeden önce katılabileyim diye öne alındı ve benim için çok keyifli geçti. Hamile halimle beni ilk kez gördüler, hoş sohbetler ettik ve minik hediyeler ile şımartıldık.

Pazartesi ile başlayan 17. haftamızda Perşembe günü uçuştan önce yetiştirmem gereken işler ile çabucak geçti. Pazartesi işten erken çıkıp eminönünde biraz alışveriş yaptık, unisex birşeyler aldık Helo'ya. Eminönü'nde yapılan bu hamile alışverişleri özendiğim birşeydi. Neredeyse çevremdeki herkes için bir gelenek haline gelmişti. Tam onlar gibi olmasa da bunu yaşamak istedim. Aksi gibi son günlerde havanın çok soğuk olması nedeniyle hızlı bir alışveriş oldu. Çarşamba gününe kadar hergün okulda idim gündüzleri, akşamları da bir arkadaşımla görüşme ve kendi aramızda kutladığımız yeğenimin doğum günü partisiyle geçti. Perşembe sabahı valizimi hazırladım ve öğlen yola çıktım. Akşam 11 sularında babamıza kavuştuk:)

Geldikten sonraki günler genelde evde dinlenme ile geçti. Biraz da dolaştık tabi. Cumartesi günü üçlü test sonucumuzu annem aldı ve sonucun risk taşımayan bölgede olduğunu öğrenip rahatladık.

Slovakya'ya gelirken yanımda annemlerde bulunan klasik tansiyon aletini getirdim. Hergün teteskopla Helo'yu dinlemeye başladım. Bazı anneler bu zamanlarda hissediyormuş ama ben hissedemiyorum ve teteskop ile sesini duyabildim. Şimdi Cem'le her akşam yatmadan önce bir süre bebeğimizi dinliyoruz :)

2 yorum:

  1. Okuması güzel oluyor. iyi bayramlar:)Heyecanınız hiç bitmesin hep mutlu olun.

    YanıtlaSil