11 Ağustos 2008 Pazartesi

# Dizi # Serials

Diziler / Serials 2

Seyretmiş olduğumuz dizilere devam ediyorum.

4400

Cnbc-e de oynamaya başladığından beri seyrettiğimiz 4400'ü haftada bir yayınlanması için beklemekten sıkıldık 4 sezonunu da alıp tekrar seyrettik. Devam etmesini istediğim dizilerden biriydi. Finali de muhteşemdi.

FARSCAPE


5 sezonluk harika bir bilim kurgu. Dünyalı John Crichton, bir solucan deliğine düşüp evrenin başka bir yerinde kendini bulur. Kaçakçıları taşıyan canlı gemiye katılır. Tüm bölümler boyunca Crichton, eve dönüş yolunu aramaktadır. Her bölümde farklı ırklarla tanışır,değişik maceralara atılır. Gemideki arkadaşları bu dünyalıyı zeka olarak geri bulsa da, evrende hiç bir canlıda olmayan duygusal bir yapıya ve duygusal zekaya zahiptir.

Dizide en sevdiğim karakterlerden biri Zhaan, onun resmini de koymadan edemeyeceğim. Zhaan ruhani bir varlık, daima pozitif ve bu yönde güçleri olan biri.
Dizinin tamamında çok yaratıcı görüntüler ve karakterler var. İnsanın aklına gelmeyecek şeyler. Yalnız son iki sezonda biraz baymaya başladı. Son birkaç bölümü bitirmedik. Oysa ben hala merak ediyorum. Bir de dizinin girişinde John Crichton'un ağzından söylenen birkaç cümle var. Atık ezberledik bu cümleleri. Bunları da ekleyeyim.

"My name is John Crichton, an astronaut... a radiation wave hit and I got shot through a wormhole... Now I'm lost in some distant part of the universe on a ship -- a living ship -- full of strange, alien life forms... Help me... Listen, please. Is there anybody out there who can hear me? I'm being hunted by an insane military commander... doing everything I can... I'm just looking for a way home. "

Sonraki sezonlarda da bu cümleler biraz değişti, şunlar geldi :

"Three years ago I got shot through a wormhole. I’m in a distant part of the universe aboard this living ship of escaped prisoners … my friends. I’ve made enemies … powerful, dangerous. Now all I want is to find a way home to warn Earth. Look upward and share the wonders I’ve seen."

What is ODYSSEY 5


Dizinin bir yerinde bu cümle defalarca tekrarlanıyordu. Dizi, Dünyanın yörüngesine fırlatılmış bir uzay aracında iken, gözlerinin önünde dünyanın yok olmasını izleyen bilim adamlarının, üstün bir varlık (seeker diye geçiyor) tarafından kurtarılıp, 5 yıl öncesine geri gönderilmesi ve dünyayı kurtarmalarını konu alıyor. Dünya sentetik varlıklar tarafından yok edilmiştir ve her bölümde bunları engellemek için aşamalar kaydedilir. Bu dizinin girişinde de yine ezberlediğim ve aklımda gece gündüz olan jenerik

"We saw the Earth destroyed, and in a heartbeat everything and everyone we knew was gone. There were five of us, the crew of the space shuttle Odyssey and we were the only survivors. A mysterious being who called himself The Seeker rescued us and sent us back in time. And now we have five years to live over, five years to discover who or what destroyed the Earth, five years to stop it from happening again..."

THRESHOLD

Bu dizi de 2005 yılında yapılmış ve bir sezonluk bir dizi. Hem bilimkurgu hem de macera denebilir. İlk bölümde gökyüzünde ortaya çıkan garip bir cisimden, denizin ortasındaki bir gemide bulunan tüm tayfalar etkilenir ve ölür. Bir grup bilimadamı ve kriz yöneticisi bu gizemli olayı çözmeye çalışır. Bu olay sırasında mürettebattan birisinin telefonla konuşması sonucu cismin sesi başka bir yere aktarılmıştır. Bu sesi dinleyenler etkilenip uzaylı olmaktadırlar. Her bölümde başka bir etkilenmiş kişiyi kurtarmaya ve uzaylıların ırklarını dünyaya yaymalarına engel olmaya çalışırlar. Dizideki ilginç karakterlerden biri resimde görülen cüce, dahi bir matematikçidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder